به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی، آیت الله ابوالقاسم یعقوبی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد، امروز در نشست بصیرتی حوزه ولایی، حوزه انقلابی که با حضور جمعی از علما و اساتید مدارس علمیه استان برگزار شد، اظهار کرد: حوزه انقلابی باید حوادث ماضیه، واقعه و آتیه را به هم مرتبط کند.

 

وی با بیان اینکه روحانیان باید بتوانند گذشته و آینده را به زمان حال ارتباط داده و تکلیف را مشخص کنند، ادامه داد: ویژگی حوزه انقلابی این است که گذشته را می‌بیند، حال را تحلیل کرده و آینده را پیش‌بینی می‌کند.

 

رییس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی تصریح کرد: بنا به تعبیر امام راحل اگر کسی دنیای امروز را نشناسد و روابط حاکم بر جهان را نداند نمی‌تواند اعلم باشد.

 

آیت الله یعقوبی با اشاره به شاخصه‌های حوزه انقلابی و غیرانقلابی، اضافه کرد: حوزه انقلابی، حوزه‌ای است که دیانت و سیاست را یکی و عین هم می‌داند و بین این دو تفکیکی قائل نیست و اگر این تفکر در حوزه حاکم شد حوزه انقلابی رخ می‌نماید.

 

وی با بیان اینکه دیانت و سیاست قوی می‌تواند یک مسلمان تربیت کند، خاطرنشان کرد: بر این اساس ما طلاب و روحانیان تنها موظف به درس خواندن و حرکت صرف در مسیر مدرسه و مسجد و خانه نیستیم.

 

استاد درس خارج فقه حوزه علمیه خراسان شمالی با اشاره به اینکه برای حوزه انقلابی و عالم انقلابی، دیانت و سیاست عین هم هستند، افزود: روحانی انقلابی در زمان فکر کرده و عالم به زمان است و آینده را پیش‌بینی می‌کند.

 

وی اضافه کرد: در مقابل حوزه انقلابی، تفکر سکولاری قرار دارد، دینی که به جامعه کاری ندارد و می‌گوید سیاست پدر و مادر ندارد.

 

آیت الله یعقوبی ادامه داد: تفکر سکولاری دیانت را از سیاست جدا می‌داند و مانند کلیسا مخالف وارد شدن دین در صحنه جامعه است در حالی که در حوزه انقلابی دیانت و سیاست در کنار یکدیگر قرار دارند.

 

جستجو

مناسبت‌ها

1053433_336.jpg

سایت های مرتبط

سایت رهبری

سایت امام خمینی(ره)

شورای سیساستگذاری ائمه جمعه

سایت دولت