Strict Standards: Declaration of YtUtils::resize() should be compatible with YTools::resize($image, $width, $height = NULL, $config = Array) in /home/yaqoobi1/public_html/fa/plugins/system/sjcore/core/ytools/ytools.php on line 758
 سایت دفتر امام جمعه شهرستان بجنورد | آیت الله ابوالقاسم یعقوبی - امام جمعه بجنورد: مسئولان در آستانه سالروز سفر رهبری به استان چهره شهر را «ولایی» کنند

حضور پر شکوه مردم در اجتماع بسیجیان، تاکید بر رعایت تقوای الهی در همه شئون زندگی و ساده زیستی و ضرورت بدون تکلف زندگی کردن، برخی از مهم ترین نکاتی بود که در خطبه های نماز دیروز مرکز استان مطرح شد.

امام جمعه بجنورد با بیان این که تکلف دوستی و صله رحم و رفت و آمد ها را کاهش می دهد، بیان کرد: نباید در دید و بازدیدها تشریفاتی باشیم و تشریفاتی به دیدن هم نرویم تا رفت و آمد ها ضعیف نشود و صله رحم باشد.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان این که در آیات قرآن و در سخنان پیامبر(ص) به این موضوع اشاره شده است افزود: تکلف، تشریفات و تجملات، زندگی را سخت می کند و گاه ممکن است در تعارفات خود دروغ هم بگوییم که درست نیست.

آیت الله یعقوبی در ادامه با تشریح بعضی از انواع تکلف ها افزود: قبول برخی پست ها بدون داشتن توانایی لازم نیز نوعی تکلف و خود را به زحمت انداختن است زیرا برخی توانایی کاری را ندارند اما هنگامی که به آن ها پست و مقامی توصیه می شود نمی توانند بگویند نمی توانم و این در حالی است که باید بگویند مرد میدان نیستند و در حوزه مدیریت شان این کار نمی گنجد. وی ادامه داد: باید به جایی برسیم که در قبول پست و مقام خود را به سختی نیندازیم و کار دیگران را نیز با سوء مدیریت پیچیده نکنیم.

وی افزود: فردی که بر 40 نفر مدیریت می کند باید به اندازه 40 نفر عقل و درایت داشته باشد و مدیری که لایق نیست و تخصص ندارد و کاری را قبول می کند هم خود و هم دیگران را به زحمت می اندازد.

امام جمعه بجنورد افزود: تکلف های مثبت هم داریم و ثواب هم دارد مانند تکلف در خدمت رسانی و ائمه(ع)از این کارها زیاد می کردند.

وی بیان کرد: اگر فردی برای تامین زندگی و کسب روزی حلال خود را به تکلف و زحمت بیندازد در قیامت چهره اش مانند قمر می درخشد زیرا در دنیا برای نان حلال در آوردن خود را به زحمت انداخته است. وی خطاب به بانوان نمازگزار گفت: فهرست های بلند بالا به همسرانتان ندهید که ممکن است در این شرایط اقتصادی جیب شان خالی باشد و خجالت بکشند و ملاحظه وضعیت اقتصادی را بکنید و هوای همسرانتان را  داشته باشید.

وی تصریح کرد: اسلام دین تکلف و زحمت نیست؛ حتی در واجباتی مانند   روزه گرفتن و نماز خواندن که مکلف هستیم اسلام دستوراتی دارد تا کار برای مردم سخت نشود.امام جمعه بجنورد در بخش دیگری از خطبه ها با بیان انواع تقوا گفت: همه با هم باید سعی کنیم تقوای جمعی، گفتاری، مالی، سیاسی و اقتصادی داشته باشیم تا تار و پود جامعه رنگ خدایی بگیرد و خدا انسان های با تقوا را دوست دارد.

آیت الله یعقوبی  با تسلیت  سالروز شهادت امام سجاد(ع) خاطرنشان کرد: نگاه امام سجاد(ع) به مسائل اقتصادی و سیاسی زیباست و در صحیفه سجادیه نیز این نگاه دیده می شود.وی با استناد به حدیثی از امام سجاد(ع) گفت: امام سجاد(ع) بیان کرده است اگر عزت می خواهید از ولی امرتان فرمان ببرید و راه و رفتار او را ادامه دهید.وی  افزود: این معنا را ما  40 سال است در  انقلاب تجربه کرده و  دیده ایم و اگر امروز ملت در اوج عزت کشور و نظام  زندگی می کنند، رمزش این است که محور عزت  و عظمت و قدرت  را در پیروی از  ولایت امر دیده ایم و اثبات شده است که اگر در رأس جامعه دینی، رهبری عادل و عالم باشد و مردم هم این ولایت را بپذیرند عزتی از این بالاتر در دنیا نیست و این سخن امام سجاد(ع) است.

نماینده ولی فقیه  در استان افزود: امروز ملت، این سخن را با تمام وجود عملیاتی کرده است و روز  پنج شنبه در سراسر کشور هزاران بسیجی در میادین بزرگ کشور جمع شدند و به ولایت و رهبری و امام حسین(ع) لبیک گفتند و این شعار نیست و با گوشت و پوست و استخوان مردم عجین شده و شعوری است که اثبات آن را دیده ایم.وی افزود: اکنون دنیا در مقابل رهبری ناتوان شده و این عزتی است که از رهبر و دین کسب کرده ایم و دنیا شاهد آن است.

وی گفت: امام سجاد(ع) گفته است مال و ثروت خود را در مسیری به کار ببرید که جوانمردی تان را ثابت کند و پولتان را در جایی خرج کنید که نفع اش به مردم بازگردد. در تولید پولتان را به کار ببرید و  کاری کنید که نفع اش به مردم بازگردد و نروید پولتان را در بانک بگذارید یا دلار بخرید و کالاهایی بخرید که انبار شود و نفع اش به مردم نرسد.

آیت الله یعقوبی  تصریح کرد: مال مانند خون است و اگر جریان پیدا کند جامعه حیات پیدا می کند و اگر راکد بماند جامعه بیمار می شود و جامعه ای که نتواند ثروتش را مدیریت کند جامعه ای بیمار است و نتوانسته از ثروتش برای استقلال بهره ببرد. به گفته وی، ثروت باد آورده را باد می برد و آن هایی که یک شبه میلیاردر می شوند یک شبه هم سکته می کنند. خطیب جمعه بجنورد افزود: برای همین به خاطر چند دلار خود را از  بین نبرید و وای به حال ما اگر نتوانیم ثروت خود را مدیریت کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان به سرمایه داران گفت: وای به حال ما اگر نتوانیم از پولمان درست استفاده کنیم. اگر پول دارید کارخانه راه اندازی کنید و  چند نفر را سرکار ببرید یا  تولید و کشاورزی داشته باشید و پول را انبار نکنید تا از ترس افت و خیز ارزش آن سکته کنید. وی در بخش دیگری از سخنان خود  با اشاره به اجتماع بزرگ روز  پنج شنبه مردم در سراسر کشور گفت: مردم اجتماعات بزرگ  باشکوهی  داشتند و حضور  مردم مشت محکمی بر دهان استکبار بود زیرا مردم ثابت کردند که درست است زندگی سختی دارند و اقتصادشان روبه راه نیست اما دین، استقلال، ولایت، عزت و اقتدار  برایشان قیمتی و گران بهاست.

رئیس شورای فرهنگ عمومی افزود: گفته بودند مردم شرایط اقتصادی خوبی ندارند و نمی آیند اما همه آمدند و در بجنورد نیز حضور مردم باشکوه بود و دو باند مصلی پر از جمعیت بود و همه در این حضور جانانه آمده بودند که بگویند ما همان ملتی هستیم که  انقلاب کردیم، جنگیدیم  و تا انقلاب مهدی(عج) در صحنه هستیم.آیت الله یعقوبی اضافه کرد:  متاسفانه از این حضور خوب تصویر برداری نشد و نمود خوبی در صدا وسیما نداشت و عیب شناسی کنید که اشکال کجاست که نیمی از مردم دیده نشدند.

وی با بیان این که مقام معظم رهبری در اجتماع بزرگ بسیجیان در تهران سخنان مهمی بیان کردند، ادامه داد: رهبری فرمودند باید دشمن پیام قدرت ما را بشنود نه پیام ضعف ما را و هر جا دشمن قدرت ما و پیام قدرت ما را دید سرجای خودش نشست.

نماینده ولی فقیه در ادامه افزود: به گفته رهبری تحریم ها را شکست می دهیم و اقتصاد ملی ما می تواند تحریم ها را شکست دهد و آمریکا یک سیلی دیگر از ملت ما می خورد. وی گفت: آمریکا می خواهد ما را با تحریم از دین و کشور جدا کند اما نخواهد توانست زیرا اکنون انقلاب 40 ساله شده است. وی تصریح کرد:  امروز نسل سوم و چهارم در جامعه ما انقلابی هستند و ما انقلاب را مفت به دست نیاوردیم که مفت دست شما بدهیم و این آرزو را دشمن به گور می برد.

وی با تقدیر از خدمات نیروی انتظامی افزود: نیروی انتظامی در استان ما 168 شهید تقدیم انقلاب کرده که قابل ستایش است زیرا  دست اجانب را قطع کرده است. آیت ا...«یعقوبی» با بیان این که سالروز ورود رهبری به استان نزدیک است، اظهارکرد: سفر رهبری به استان جهانی شد و رهبری در پیام نوروزی شان در سال 92 از استان ما نام بردند و از حضور مردم استان تعریف کردند.

 خطیب جمعه بجنورد خاطرنشان کرد: باید جملات رهبری را با آب طلا نوشت و شهرداری، ارشاد و دیگر متولیان کجایید که این سخنان را بر پرده ها و بنرها در سطح شهر نمی بینیم در حالی که انتظار دارم سخنان زیبای رهبری در مورد تاریخ و علما و روحانیون و ظرفیت های استان بر پرده ها و بنرها در سطح شهر دیده شود.

 وی افزود: پنج شنبه این هفته با مردم دوباره به استقبال نمادین ورود رهبری به استان برویم و بار دیگر نمره عالی بگیریم.

آیت الله یعقوبی با بیان این که  سخنران این روز  هم آیت ا... «خاتمی» است افزود: این روز بزرگ، روز حماسه حضور است. وی تأکید کرد: باید در ورودی و خروجی شهر تابلوهای زیبایی از پیام‌ها و جملات مقام معظم رهبری در رابطه با مردم خراسان شمالی نصب شود که متاسفانه تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

جستجو

مناسبت‌ها

bazar.jpg

سایت های مرتبط

سایت رهبری

سایت امام خمینی(ره)

شورای سیساستگذاری ائمه جمعه

سایت دولت